Титаник II повторно ќе заплови во 2022 година

На почетокот на 20-тите години, бил направен, како што на сите им е добро познато прекуокеанскиот брод, долг 269 метри, широк 28 метри и тежок 46.000 тони. Титаник на првото прекуокеанско патување тргнал од британското пристаниште Саутхемптон, но ова патување завршило трагично, и за зал не ги оправда мислењата и фактите дека е брод со

Прочитај повеќе

Survival Constructions - џемпер кој ќе ви помогне да преживеете!

Во соработка со Claudine Pieters од Техничкиот универзитети во Ајндховен, Ева, креирала специјален џемпер кој детектира загадување на воздухот и во зависност од тоа го менува својот изглед.

Прочитај повеќе

Водопад на облакодер во Кина!

Можеби една од најфасцинантните работи кои ги создала природата се токму водопадите. Луѓето секојдневно патуваат и минуваат илјадници километри токму за да ги посетат најпознатитее водопади ширум светот. Но, градежна компанија од Кина, Guizhou Ludiya Property Management, добила несекојдневна идеја, да изгради водопад на облакодер. И додека светот

Прочитај повеќе

JumpFromPaper дизајнери кои ја вметнаа илузијата во модата

Станува збор за двајца дизајнери кои доаѓаат од Тајпеј. Чау Шу и Рика Лин изработуваат ранци, ташни и паричници. Тимот прво креациите ги илустрира на хартија, а потоа рачно изработува комплетно функционални аксесоари кои наликуваат на 3Д цртежи.

Прочитај повеќе

Прекрасни фотографии од првиот музеј на дигитална уметност во Токио!

Ако ги погледнете овие слики подобро, ќе помислите дека сте отпатувале во нечиј сон. Овие прекрасни фотографии се направени во новоотворениот музеј на дигитална уметност креирана од страна на „teamLab Borderless“ кој се наоѓа во Токио.

Прочитај повеќе

Футиристички ѕиден часовник кој не покажува време!

Со овој часовник, нема да знаете колку е часот се додека сами не посакате да дознаете. Се што треба да направите е да го поставите прстот во центарот на часовникот, сензорот ќе ги изгаси лед диодиоте и ќе формира две сенки кои ги претставуваат сказалките на часовникот. Откако ќе ја тргнете раката од центарот на часовникот, лед диодите повторно се п

Прочитај повеќе

N/A