Заборавете на макаронс. Ова се моментално најпопуларните и најфотогенични колачи на Инстаграм

„Оџак торта“ е традиционален колач со потекло од Унгарија, и е совршена комбинација од сладолед и топол колач, а есента e право време кога да го пробате. И само да ве предупредиме, ако продолжите да се скролате надолу, веднаш ќе ви се отвори апетит да каснете нешто благо.Нешто вакво на пример ...

Прочитај повеќе

11 работи кои сите љубители на чај треба да ги знаат

Чаеви имаат многу различни потекло. Повеќето чаеви (црн, зелен и бел) потекнуваат од растението Камелија и природно се богати со кофеин. Билните чаеви се мешавина од сушени билки, овошја или цвеќе како камилица или ехинацеа. Црвениот чај, со потекло од Јужна Африка, спаѓа во посебна категорија на растенија. 1.Совршената температура на водата вари

Прочитај повеќе

Escape room во винарија! Соба од која нема да сакате да излезете!

Замислете дека сте затворени во просторија која се наоѓа во винарија и се што вие треба да правите е бесконечно да решавате загатки со вашите пријатели, а винаријата за секоја решена загатка ќе ви дава чаша вино, вкусна пршута и старо сирење со доминантен вкус.

Прочитај повеќе

За Добро Утро - музеј на појадокот во Salt Lake City!

Ако и вие сте едни од оние на кои појадокот им е омилен оброк и се разбира, исто онолку колку што едвај чекате да го изедете, едвај чекате да споделите слика од него на вашите социјални мрежи, тогаш овој музеј е како создаден за вас.

Прочитај повеќе

Летен десерт - здрав и вкусен сладолед!

Ако и вие сте едни од оние кои никако не можат да му одолеат на сладоледот и залудно се обидуваат да останат на само една порција, имаме супер решение за вас.

Прочитај повеќе

Омилениот оброк на Одри Хепберн. Рецепт од познатата актерки за шпагети во сос од домати

Легендарната актерка Одри Хепберн била позната актерка, танчерка, филантроп, но помалку е познато дека била позната во кругот на семејството по храната што ја подготвувала. Во една од биографиите на актерката, нејзиниот син, Шон Хепберн Ферер, ја опишува Одри како "сериозен зависник" на јагленохидратите. Во една од биографиите на актерката,

Прочитај повеќе

N/A