Блог статии од Занимливости

Титаник II повторно ќе заплови во 2022 година

На почетокот на 20-тите години, бил направен, како што на сите им е добро познато прекуокеанскиот брод, долг 269 метри, широк 28 метри и тежок 46.000 тони. Титаник на првото прекуокеанско патување тргнал од британското пристаниште Саутхемптон, но ова патување завршило трагично, и за зал не ги оправда мислењата и фактите дека е брод со

Прочитај повеќе

Survival Constructions - џемпер кој ќе ви помогне да преживеете!

Во соработка со Claudine Pieters од Техничкиот универзитети во Ајндховен, Ева, креирала специјален џемпер кој детектира загадување на воздухот и во зависност од тоа го менува својот изглед.

Прочитај повеќе

Заборавете на макаронс. Ова се моментално најпопуларните и најфотогенични колачи на Инстаграм

„Оџак торта“ е традиционален колач со потекло од Унгарија, и е совршена комбинација од сладолед и топол колач, а есента e право време кога да го пробате. И само да ве предупредиме, ако продолжите да се скролате надолу, веднаш ќе ви се отвори апетит да каснете нешто благо.Нешто вакво на пример ...

Прочитај повеќе

N/A